
Kako dolgo zdržijo gume?
Kako dolgo zdržijo gume?
Se sprašujete, kako dolgo naj zdržijo gume?
Določitev življenjske dobe pnevmatike je težavna, saj je vključenih veliko meril, vendar boste z branjem tega članka spoznali, kako ohraniti svoje pnevmatike čim dlje, kdaj jih je priporočljivo pregledati in katere pnevmatike zagotavljajo najboljše zmogljivosti do zadnjega kilometra.
Obstajata dva glavna razloga, zakaj bi morale vaše pnevmatike zdržati, dokler to dopušča njihova zmogljivost.
Z ohranjanjem dolge življenjske dobe vaših pnevmatik jih manj pogosto menjate, kar zmanjšuje obremenitev našega planeta..
Prezgodnja zamenjava pnevmatik pomeni višje stroške, kot bi bili sicer. Če pustite, da trajajo do konca, zmanjšate potrebna sredstva za vzdrževanje vašega vozila.
S časom in prevoženimi kilometri je obraba pnevmatike neizogibna, vendar se bodo pnevmatike obrabljale še hitreje, če ne sprejmete določenih previdnostnih ukrepov.
Premalo napolnjene pnevmatike povzročajo prezgodnjo obrabo pnevmatik. Ker pnevmatike sčasoma naravno izgubljajo zrak, priporočamo, da preverite tlak pri nameščenih pnevmatikah enkrat mesečno (in enkrat letno pri rezervnih).
Poleg obrabe pnevmatik pomeni vožnja s pnevmatikami s prenizkim tlakom dodatne stroške, saj vaše vozilo porabi več goriva.
Do prezgodnje obrabe pnevmatik pride tudi, če so preveč napolnjene. Zato je pomembno, da tlak v pnevmatikah prilagodite na vrednost, ki jo priporoča proizvajalec.
Več o tem, kako preverite tlak v pnevmatikah.
Če zapeljete na robnik, v udarno jamo ali preko hitrostne ovire, to povzroči udarec, ki lahko pospeši obrabo vaših pnevmatik.
Pravzaprav lahko udarec ene ali več pnevmatik povzroči, da kolesa vašega vozila ne bodo več ustrezno poravnana. Posledica? Nepravilna obraba pnevmatik, in zato predčasna zamenjava le-teh.
Če menjavate letne in zimske pnevmatike, je pomembno, da pnevmatike, ki niso v uporabi, shranite na čistem, zračnem mestu, zaščitenim pred vremenskimi vplivi, da jih ohranite.
Ekstremne temperature vplivajo tudi na staranje gume. Ne izpostavljajte pnevmatik prenizkim ali previsokim temperaturam, izberite zmerno mesto, zaščitite jih pred neposredno sončno svetlobo.
Ste opazili, da so vaše pnevmatike na eni strani tekalne plasti bolj obrabljene? Samo na sredini? Ali samo na ramenih pnevmatike? Ali gre morda za ponavljajočo se obrabo?
Pnevmatiko je potrebno hitro pregledati, da odpravite težavo, preden se stanje poslabša.
V 5 letih bodo vaše pnevmatike verjetno povozile veliko različnih površin in morda utrpele udarce. Po 5 letih uporabe naj jih vsaj enkrat letno pregleda strokovnjak. Tako boste zagotovili, da se ne bodo predčasno poškodovale in da ne ogrožajo varnosti vas ali vaših potnikov.
Vaše pnevmatike imajo oznako «Tire DOT», ki s kodo označuje datum njihove proizvodnje. Ta koda je sestavljena iz 4 številk, prvi dve označujeta teden, naslednji dve pa leto izdelave. S temi podatki lahko ugotovite, ali so vaše pnevmatike presegle starost 5 let ali ne.
At the end of the tyre DOT, the tyre age code indicates that it was manufactured in the 47th week of the year 2014
Če so pnevmatike še v uporabi tudi 10 let po datumu proizvodnje, Michelin priporoča, da jih, kot previdnostni ukrep, zamenjate z novimi pnevmatikami. To priporočilo velja tudi za rezervne pnevmatike.
Zakonodaja določa, da je treba pnevmatiko zamenjati, če je ostanek profila na tekalni plasti nižji od 1,6 mm. Ta prag je na vaših pnevmatikah označen z indikatorji obrabe tekalne plasti, majhnimi dvignjenimi površinami med profili, ki natančno merijo to višino. Kažejo, da je treba pnevmatiko zamenjati, ko je višina tekalne plasti poravnana z višino indikatorjev obrabe. Na pnevmatikah MICHELIN so na ramenu pnevmatike vidne majhne izbokline, ki vam pomagajo pri iskanju indikatorjev obrabe na tekalni površini.
Zadnji kilometer? Takrat bo tekalna plast vaše pnevmatike dejansko dosegla prag indikatorja obrabe.
Vsi programi MICHELIN so zasnovani tako, da združujejo odličnost dolge življenjske dobe in odlično raven zmogljivosti do zadnjega kilometra.
Na primer, z našimi programi MICHELIN Primacy 4, MICHELIN CrossClimate 2 in MICHELIN Alpin 6 voznikom zagotavljamo optimalno varnost vse do zadnjega kilometra.
Zakaj to počnemo? Ker imajo te nove generacije pnevmatik dezen tekalne plasti, ki se razvija z obrabo in omogoča, da pnevmatika ohrani svojo zmogljivost do konca, tudi ko je obrabljena.
Da bi se izognili akvaplaningu (splavanju na vodi oziroma izgubi nadzora pri vožnji po mokri cesti), mora biti voda, preden se odteče zadaj in ob straneh, shranjena v tekalni plasti pnevmatike. Ko se pnevmatika obrabi, je manj dvignjenih profilov in zato manj mest za shranjevanje vode. V tem primeru se pnevmatika dvigne s plastjo vode, ki nastane med pnevmatiko in cesto, kar povzroči izgubo oprijema ter s tem povezano izgubo stabilnosti in nadzora. Michelinov razvijajoči se vzorec tekalne plasti zagotavlja, da pnevmatika še naprej pravilno shranjuje in odvaja vodo, do konca življenjske dobe pnevmatike in se tako izogne pojavu akvaplaninga.
Pnevmatike za osebna vozila
Raziskovanje cest, ki traja
Pnevmatike za osebna vozila
VARNOST, KI TRAJA V ZAHTEVNIH ZIMSKIH RAZMERAH.
Pnevmatike za osebna vozila
Nadzor na cesti v zimskih razmerah, ki traja.
Pnevmatike za osebna vozila
MICHELIN CROSSCLIMATE 2, gospodar celoletnih pnevmatik(1).
Pnevmatike za osebna vozila
Varnost, ki traja v vseh vremenskih razmerah
Pnevmatike za suv - 4x4
Pnevmatike za osebna vozila
VARNOST, KI TRAJA.
Pnevmatike za suv - 4x4
Pnevmatike za osebna vozila
Električni ali hibridni avto
MICHELIN e.PRIMACY: za električna, hibridna ali za vozila z nizko porabo goriva.
Pnevmatike za osebna vozila
NADZOR NA CESTI, KI TRAJA.
Pnevmatike za osebna vozila
Izkoristite vašo vozniško izkušnjo s pnevmatiko MICHELIN Pilot Sport5 v največji možni meri.
Pnevmatike za osebna vozila
Raziskovanje cest, ki traja
Pnevmatike za osebna vozila
Pripravite se za vožnjo po stezi. Pnevmatika s homologacijo za vožnjo po cesti.